Forum www.powislankalipsko.fora.pl Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy    Galerie   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Sejm uchwalił ustawę o bezpieczeństwie imprez masowych

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.powislankalipsko.fora.pl Strona Główna -> Sport
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jelon




Dołączył: 18 Gru 2008
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Lipsko

PostWysłany: Pią 8:33, 13 Lut 2009    Temat postu: Sejm uchwalił ustawę o bezpieczeństwie imprez masowych

Sejm zaostrzył warunki bezpieczeństwa imprez masowych, wprowadzając m.in. nowe rodzaje kar wobec stadionowych bandytów oraz obowiązek identyfikacji kibiców. Dopuszczono możliwość sprzedaży alkoholu podczas imprez, którym nie grożą akty przemocy.

Najwięcej dyskusji parlamentarzystów wywołał zapis o możliwości sprzedaży alkoholu podczas imprez. Przyjęto, że sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów, w tym piwa, zawierających nie więcej niż 4,5 proc. alkoholu, może odbywać się na imprezach masowych - z wyłączeniem tych o podwyższonym ryzyku aktami przemocy - tylko w wyznaczonych miejscach i jedynie przez podmioty posiadające zezwolenie. Szczegóły mają znaleźć się w rozporządzeniu rządu.

Odrzucono poprawkę PiS, które było za skreśleniem tego przepisu i tym samym za pełnym zakazem sprzedaży alkoholu na imprezach masowych.

Ustawa wprowadziła tzw. zakaz klubowy, stanowiący, że organizator meczu może osobom łamiącym regulamin zakazać - nie dłużej niż na dwa lata - wstępu na swe kolejne imprezy.

Odrzucono poprawkę PiS, by nie było takiego zakazu. PiS obawiało się, że organizator imprezy "wybierałby sobie kibiców, których wpuści na mecz". Przed arbitralnością klubów w tej mierze ostrzegał też Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski, który podzielał część zastrzeżeń stowarzyszeń kibiców piłkarskich wobec projektu.

Wprowadzono nowe rodzaje kar za przestępstwa związane z burdami na meczach. I tak, za wnoszenie lub posiadanie na meczach alkoholu grozić będzie kara ograniczenia wolności albo grzywna nie niższa niż 2 tys. zł. Za wnoszenie materiałów pirotechnicznych i innych niebezpiecznych przedmiotów, grozić będzie grzywna, ograniczenie wolności albo od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Wdarcie się na teren, na którym rozgrywane są mecze, będzie karane grzywną, ograniczeniem wolności albo karą więzienia do 3 lat. Za rzucanie przedmiotów mogących stanowić zagrożenie będzie grozić grzywna, ograniczenie wolności albo do 2 lat więzienia (taka sama kara czeka tego, kto naruszy nietykalność członka służby porządkowej). Kara grzywny, ograniczenia wolności lub więzienia od 3 miesięcy do 5 lat będzie grozić sprawcom wymienionych czynów - jeśli zakryją oni twarz w celu uniemożliwienia rozpoznania.

Wobec ukaranych za wykroczenia podczas imprezy sportowej sąd będzie orzekał od 2 do 6 lat tzw. zakazu stadionowego, który będzie połączony z obowiązkiem stawiania się na komisariacie policji w czasie meczu (co ma na celu lepsze egzekwowanie istniejącego zakazu). Ponadto zakaz ten obejmie teraz także zagraniczne mecze danego klubu lub reprezentacji Polski.

Spiker zawodów sportowych, który sprowokuje kibiców do działań zagrażających bezpieczeństwu, będzie podlegał grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

Służby porządkowe będą uprawnione do stosowania siły fizycznej - chwytów obezwładniających lub innych technik obrony oraz kajdanek lub ręcznych miotaczy gazu. Służby te będą mogły nie wpuścić na mecz - lub usunąć z niego - tych, którym zakazano wstępu, którzy nie poddadzą się kontroli i wylegitymowaniu, pijanych lub odurzonych, mających broń lub niebezpieczne narzędzia, zachowujących się "agresywnie i prowokacyjnie". Za niepodporządkowanie się poleceniom porządkowym grozić będzie co najmniej 2 tys. grzywny.

Na stadionach piłkarskich ma być wprowadzony jednolity elektroniczny system identyfikacji osób. Gromadzone dane obejmą imię, nazwisko i PESEL, a gdy go nie nadano - numer dokumentu tożsamości. Uwzględniając poprawkę SdPL-Nowa Lewica, Sejm odłożył do sierpnia 2010 r. wprowadzenie obowiązku identyfikacji osób podczas meczów organizowanych poza zawodową ligą piłkarską.

Z identyfikacją osób wchodzących na stadion łączyć się będzie już samo kupno biletów - kibic będzie musiał okazać przy tym swój dokument tożsamości. Osobie z zakazem stadionowym lub klubowym bilet nie będzie sprzedany. Sprzedaż biletów na mecze piłkarskie będzie prowadzona jedynie na miejsca siedzące.

Ustawa zakłada, że organizatorzy meczów piłki nożnej i innych imprez "podwyższonego ryzyka" muszą utrwalać ich przebieg. W drodze rozporządzenia mają być określone m.in. wymagania techniczne dla urządzeń, umożliwiające wykorzystanie obrazu i dźwięku w postępowaniu wobec zakłócających porządek.

Zgodnie z regulacją, to organizator imprezy masowej - na którą wstęp jest odpłatny - odpowiada za szkody (obejmujące równowartość zniszczonego lub uszkodzonego mienia), które poniosły policja, żandarmeria wojskowa, straż gminna lub miejska, straż pożarna oraz służba zdrowia "w związku z ich działaniami w miejscu i w czasie trwania imprezy". Organizator takiej imprezy musi ubezpieczyć się od odpowiedzialności cywilnej.

Ustawa ma wejść w życie 1 sierpnia br. - by na Euro 2012 skutecznie już działała. - Projekt daje gwarancję, że polskie stadiony będą bezpieczne - mówił wcześniej szef MSWiA Grzegorz Schetyna. Dodawał, że chodzi o to, by mistrzostwa Europy w piłce nożnej były bezpieczne, bez "szantażu bandytów stadionowych"

źródło: PAP


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
admin
Administrator



Dołączył: 07 Gru 2008
Posty: 40
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

PostWysłany: Pią 22:48, 20 Lut 2009    Temat postu:

Antyrządowy sojusz prezydenta z kibicami.

Prezydent Lech Kaczyński poprze środowisko kibiców piłkarskich w walce z rządem o kształt nowej ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.

Możliwe nawet, że ustawę zawetuje, jeśli bez zmian przejdzie ona przez Sejm. Władysław Stasiak, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta, w czwartek spotyka się z przedstawicielami fanów futbolu.

- Jesteśmy wdzięczni każdemu, kto wyciąga do nas rękę. Bez względu na opcję polityczną - twierdzi Krzysztof Markowicz, prezes Ogólnopolskiego Związku Stowarzyszeń Kibiców.

Kibice chcą, aby rząd zmienił zapis o zakazie klubowym. Według ustawy przygotowanej przez resort spraw wewnętrznych kluby piłkarskie mogłyby na dowolną osobę nakładać nawet 2-letni zakaz przychodzenia na mecze. Bez możliwości odwołania. - Od wyroku sądu można się odwołać. Dlaczego w tym wypadku pozbawia się nas tego prawa? - pyta Wojciech Wiśniewski, prezes Stowarzyszenia Kibiców Legii Warszawa

Kibice proponują stworzenie organu, np. przy PZPN, który mógłby podważać lub akceptować decyzje klubów. Jeszcze dalej idzie doradca prezydenta. - Tylko sądy powinny wydawać decyzje o zakazach stadionowych. Po to jest tryb 24-godzinny. Wykreśliłbym ten zapis. Szczególnie, że kluby mają już gwarancje eliminowania niebezpiecznych kibiców ze stadionów. Ochrona ma przecież prawo nie wpuścić lub wyprowadzić osobę, która łamie regulamin imprezy - uważa Władysław Stasiak.

Kancelaria Prezydenta na pewno nie poprze także zapisu o możliwości sprzedaży alkoholu na stadionach. Ustawa daje organizatorom możliwość handlu podczas meczu trunkami wyskokowymi zawierającymi do 4,5 proc. alkoholu. - Przepisy te sprawiają wrażenie pisanych na kolanie. W Niemczech można kupować piwo, ale tam kontrole są bardzo restrykcyjne. Alkohol dostaje się tylko w czasie przerwy, a przy zakupie trzeba podać dane osobowe. W proponowanych przez rząd przepisach takich regulacji nie ma - argumentuje Stasiak.

Co ciekawe, także kibice nie popierają wprowadzenia sprzedaży alkoholu na trybuny. - Nie zabiegaliśmy o to. Nie polepszy to bezpieczeństwa, a skorzystają na tym tylko kluby. Nieodpowiedzialni kibice i tak kupią pół litra w sklepie i wypiją przed wejściem na trybuny - uważa Wiśniewski.

Co się stanie, jeśli Sejm na najbliższych posiedzeniach przyjmie ustawę? - Chcemy rozmawiać z rządem i z klubami. Jeśli ustawa pozostanie w obecnej wersji, to rekomendowałbym prezydentowi jej zawetowanie - ostrzega wiceszef Kancelarii Prezydenta.

Lech Kaczyński może także skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Wcześniej jednak chcą to zrobić zdesperowani kibice. - Ta ustawa łamie nasze prawa. Jeśli rząd nas nie posłucha, zwrócimy się do Trybunału - twierdzi prezes Markowicz.

Lech Kaczyński dotychczas znany był fanom piłki przede wszystkim z nadawania reprezentantom Polski nowych pseudonimów - w czasie ubiegłorocznych mistrzostw Europy przechrzcił Artura Boruca na "Borubara", a Rogera Guerreiro nazwał Pereiro. Teraz jego notowania wśród entuzjastów futbolu mogą wzrosnąć.

Oficjalnie poparcie dla kibiców zadeklarowali już posłowie PiS oraz rzecznik praw obywatelskich


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.powislankalipsko.fora.pl Strona Główna -> Sport Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Theme xand created by spleen & Soft.
Regulamin